Į meniu Į turinį
Keisti kontrastąRašykite administratoriuiSuraskite mus FACEBOOK'eDUK
Į pradžiąSvetainės medis

Vertikalus pagrindinis


Naujienų prenumerata
Naujienos
Sociokultūrinės naujienos
Pradžia

Liečiu-matau (2004)

Paskatinti sėkmės ir įgiję patirties, LASS drauge su LDM Meno pažinimo centru ryžosi naujam, trečiam tęstiniam projektui, kuris turėjo gimti Lietuvoje ir pristatyti svarbiausius Lietuvos menininkus. Sutelkę rėmėjų lėšas ir jaunųjų menininkų grupę, konsultuodamiesi su aklųjų bendruomenės nariais bei dailės pedagogais, ėmėmės sudėtingo ir netradicinio projekto įgyvendinimo. Po poros intensyvaus darbo metų, 2004 m., visuomenei bei neregių bendruomenei LDM Radvilų rūmuose buvo pristatyta jau Lietuvoje sukurta pirmoji taktilinė meno pažinimo paroda „Liečiu-matau” pagal žinomų septynių tarpukario Lietuvos dailininkų (J. Vienožinskio, A. Galdiko, A. Gudaičio, V. Drėmos, V. Eidukevičiaus, A. Samuolio, V. Kairiūkščio) kūrinius.

Sudėtingo darbo ėmėsi jaunieji menininkai: skulptorius š. Arbačiauskas, stiklo menininkė V. Andrašiūnaitė, tapytojai R. Katiliūtė, E. Pakalka, tekstilininkė S. Blažiūnaitė, keramikas V. Vasaitis, Meno pažinimo centro vadovė N. Jarockienė. Taktilinių objektų autoriams tokia specifinė paroda kėlė nelengvą užduotį. Kaip neregiui parodos lankytojui perteikti tapytojo spalvomis ir linijomis išreikštą gyvenimo pilnatvę? Taktiliniams objektams buvo panaudotos įvairios medžiagos: medis, molis, stiklas, tekstilė, metalas ir kt. Ekspertais buvo pasirinkti aklųjų bendruomenės žmonės, išklausytos jų pastabos bei siūlymai. Suprojektuoti ir pagaminti specialūs staliukai, ant kurių tam tikru pasvirimo kampu buvo įmontuota 11 taktilinių eksponatų. Ausinėse girdint garsinį paveikslo apibūdinimą, liečiant taktiliniuose objektuose įvairių figūrų kontūrus, įtemptą burės kraštą, drėgną smėlėtą ežero krantą, čiuopiant minkštą kaip žolė audinio šilką ar vėsų stiklo paviršių galima įsijausti į paveikslo siužetą ir daug ką suprasti. Padeda tekstai Brailio raštu, gamtos šlamesiai, kvapai, garsai. Aklųjų atsiliepimai buvo nevienareikšmiški, tačiau dauguma jų palankūs parodos rengėjams.

Liečiamoji paroda apkeliavo 14 šalies rajonų, eksponuota visuose didžiuosiuose Lietuvos miestuose (Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Panevėžyje, šiauliuose, Marijampolėje, Alytuje), krašto muziejuose, rajonų viešosiose bibliotekose (Biržuose, Kėdainiuose, Kretingoje, Jurbarke, Joniškyje, Mažeikiuose, Plungėje). Tačiau vežiojant, ardant ir vėl montuojant, labai nukentėjo atskiri eksponatai, reikėjo juos dažnai restauruoti ir atnaujinti, pastoviai ieškoti lėšų. Džiugino palankūs visuomenės atsiliepimai, kurie rodo, kad ši paroda prisidėjo ne tik prie neregių bei silpnaregių meninio ugdymo ir integracijos procesų, bet ir sveikosios visuomenės humanizavimo. Parodos eksponavimo laikotarpiu vyko edukaciniai užsiėmimai bendro lavinimo ir meno mokyklų moksleiviams, rengtos spaudos konferencijos, susitikimai su aklaisiais bei silpnaregiais. Unikali paroda iki šiol neturi nuolatinės vietos ekspozicijai.

Parodos eksponatai

A. Galdikas. Natiurmortas su liaudies skulptūrėlėmis. XX a. III deš. pab.
A. Gudaitis. Natiurmortas su statulėle. 1934 m.
A. Gudaitis. Žvejų valtys. 1937 m.
A. Samuolis. Baltoji obelis. 1932 m.
A. Samuolis. Moteris su vaiku. Apie 1930 m.
J. Vienožinskis. Lietinga diena. 1928 m.
V. Drėma. Stiklius. 1929 m.
V. Drėma. Dailininkas. 1930 m.
V. Kairiūkštis. Gėlių pardavėja. 1928 m.
V. Kairiūkštis. Sėdinti moteris.
V. Eidukevičius. Kauno vaizdas nuo meno mokyklos.

Leidiniai

Parodos „Liečiu-matau“ katalogas (pdf)

Parodos „Liečiu-matau“ katalogas (pdf)

Į viršų
Spausdinimo versija