Į meniu Į turinį
Keisti kontrastąRašykite administratoriuiSuraskite mus FACEBOOK'eDUK
Į pradžiąSvetainės medis

Vertikalus pagrindinis

Pojūčių takas (2010)

2010 metų vasarą gražiojoje Zelvos poilsiavietėje vyko I-asis respublikinis medžio drožėjų pleneras „Pojūčių takas“, kuriame dalyvavo 5 profesionalūs meistrai-meno kūrėjai ir 5 LASS nariai, turintys mažesnę ar didesnę medžio apdirbimo ir drožybos patirtį.

Plenero tikslas – sukurti medžio skulptūrų ir gėlių bei kvepiančių vaistažolių „Pojūčių taką“, kuriame neregiai galėtų mėgautis ir medinėmis ąžuolo skulptūromis, ir gėlių bei prieskoninių žolelių kvapais, o regintieji susipažintų su profesionalų bei silpnaregių menininkų darbais. Vienas iš pagrindinių plenero uždavinių – pasirinkti drožinius, tinkamus lytėjimui, lavinimui ir suvokimui per taktilinius pojūčius. Labai svarbus realistinis ir detalus vaizdavimo būdas.

Pagal iš anksto parengtą planą „Pojūčių taką“, vedantį nuo valgyklos pastato iki poilsiautojų registracijos namelio, papuošė 9 ąžuolo skulptūros, sukurtos Metų laikų tematika, bei poilsiui ar atokvėpio akimirkai skirtas dailus, dviejų dalių įdomiai sukonstruotas ąžuolinis suolas, papuoštas vertikaliu, raštais ir gėlėmis išdrožinėtu stovu. Ant to suolelio galės prisėsti draugai ir bičiuliai, poilsiautojai ir įsimylėjėliai… Suolelį sukūrė ir išdrožinėjo silpnaregiai – šiaulietis Julius Meškonis ir kaunietis Darius Burinskas, sėmęsi patirties iš profesionalų.

Pirmąją Pojūčių tako skulptūrą sukūrė drožėjas Andrius Osinskas iš Varėnos. Išanalizavęs Brailio abėcėlę, puikiai įkomponavo užrašą Pojūčių takas ne tik reginčiųjų, bet ir Brailio raštu.

Po mėnesio medžio drožėjai susirinko į II-ąjį, baigiamąjį plenero etapą, širdingai linkėdami ąžuolams tęsti savo gyvenimą Zelvoje ir džiuginti neregius bei visuomenę.

Baigiamajame plenero etape sukurtos ir pagamintos medžio skulptūros išsidėstė beveik po visą poilsiavietės teritoriją. Meno kūrėjų Povilo ir Liudmilos Malinauskų iš Čiobiškio skulptūros Vaidila ir Vaidilutė įsikūrė kalnelyje, tarp dviejų pušų priešais įėjimą į valgyklą. Šią kompoziciją papildo trečias objektas – suręstas akmeninis aukuras ugniai kūrenti.

Leidžiantis nuo valgyklos link ežero pagrindiniu asfaltuotu taku, viliote vilioja prisėsti vilniečio medžio drožėjo Prano Petronio sukurtas suolelis, kurį puošia dvi skulptūros. Taktilinis užrašas ant suolelio „Laisvi nepriklausomi žmonės tada...“, tarsi verčia susimąstyti praeivius, kada gi žmogus jaučiasi laisvas ir nepriklausomas. Į šį klausimą atsakysite detaliau apžiūrėję šią puikią kompoziciją.

Priešais pagrindinį poilsiavietės kompleksą, kuriame vyksta seminarai, mokymai, konferencijos bei kiti renginiai, pievelėje pastatytas širvintiškio medžio drožėjo Kęstučio Norušio sukurtas dekoratyvus suolas „Duetas“. Ant suolelio prisėsti kviečia akordeonu grojantis liaudies muzikantas ir jam padedanti dainuoti išvaizdi dainininkė. Tai labai nuotaikinga ir įdomi skulptūrinė kompozicija.

Kauniečiai LASS nariai Boris Chudinskij ir Stanislovas Stančiauskas sukūrė ir išdrožė iš ąžuolo biblijinę skulptūrą „Nojus“žmonijos sutaikymo su Dievu simbolį, kurią įkurdino pakrantėje, netoli ežero. Nesunkiai galima pažinti Nojaus laivo priekinę dalį, išgelbėtus nuo pasaulinio tvano gyvūnėlius ir balandį, nutūpusį ant Nojaus peties ir parnešusį alyvos šakelę bei džiugią žinią, kad nuslūgo tvano vandenys. Juk vienas iš 7 Nojaus priesakų žmonijai – pagarba žmogaus gyvybei: „Išgelbėti gyvybę – reiškia išgelbėti visą pasaulį“.

Drožėjas Povilas Malinauskas (jaunesnysis) pagamino reljefinius, drugeliais, gėlėmis dekoruotus stovus, ant kurių buvo pritvirtintas taktilinis informacinis stendas (autorius dizaineris Vylius Deveikis), bylojantis apie vykusį medžio drožėjų plenerą „Pojūčių takas“, sukurtas skulptūras ir jų išsidėstymą po visą poilsiavietės teritoriją. Projekto vykdytojai tiki, kad šis nuostabus gamtos kampelis prie Zelvos ežero taps dar didesniu žmonių traukos centru.

Šį sudėtingą projektą administravęs VšĮ LASS respublikinio centro kolektyvas nuoširdžiai dėkoja ne tik rėmėjams, bet ir nuoširdžiai padėjusiems poilsiavietės darbuotojams.

Pojūčių tako“ skulptūros (viso – 17 objektų)

Pavasaris (aut. Boris Chudinskij, Vidas Kėvalas, Kaunas)
Vasara (aut
. Pranas Petronis, Vilnius)
Diena (aut. Pranas Petronis, Vilnius)
Rudenėlis (aut. Kęstutis Norušis, Širvintos)
Žiema (aut
. Algirdas Verseckas, Vilnius)
Naktis (aut
. Algirdas Verseckas, Vilnius)
Aušrinė (aut
. Povilas Malinauskas, Čiobiškis, Širvintų raj.)
Perkūnas (aut
. Povilas Malinauskas, Čiobiškis, Širvintų raj.)
Suolelis „Duetas“ (aut. Kęstutis Norušis, Širvintos)
Vaidila (aut. Povilas Malinauskas, Čiobiškis, Širvintų raj.)
Vaidilutė (aut. Povilas Malinauskas, Čiobiškis, Širvintų raj.)
Aukuras (aut. Povilas Malinauskas, Čiobiškis, Širvintų raj.)
Informacinio stendo stovai (aut. Povilas Malinauskas jaun., Čiobiškis, Širvintų raj.)
Suolelis „Nepriklausomi žmonės“ (aut. Pranas Petronis, Vilnius)
Nojus (aut. Boris Chudinskij, Stanislovas Stančiauskas, Kaunas)
Užrašas „Pojūčių takas“ ir pelėda (aut. Andrius Osinskas, Varėna)
Pasimatymų suolelis (aut. Darius Burinskas, Kaunas)Galerija 


Meno kūrėjai Povilas Malinauskas ir Pranas Petronis atokvėpio minutę... Gimsta medžio skulptūra „Aušrinė“.


LASS nariai (silpnaregiai) Boris Chudinskij ir Vidas Kėvalas kuria medžio skulptūrą „Pavasaris“.


LASS nariai Darius Burinskas (Kaunas) ir Julius Meškonis (Šiauliai) prie savo sukurto ir sumontuoto „Pasimatymų suolelio“. Šalia - savanorė asistentė Audra Šinkūnienė.


UAB „Liregus“ direktorius ir projekto rėmėjas Leonas Kirkilovskis džiaugiasi Povilo Malinausko sukurta medžio skulptūra „Aušrinė“. Šalia – projekto vadovė Danutė Cidzikienė ir skulptūros autorius.

 


Meno kūrėjas Kęstutis Norušis darbuojasi prie savo skulptūros „Rudenėlis“. Baravyko galvutę prispaudė nukritęs lapas...


Medžio drožėjai parengė savo kūrybinių darbų (miniatiūroje) taktilinę parodą. Meno kūrėjas Pranas Petronis supažindina su savo drožybos darbais.  


Montuojama skulptūra „Rudenėlis“.

Į viršų
Spausdinimo versija

Naujienų prenumerata
Naujienos
Sociokultūrinės naujienos