Galimybės

Seimas priėmė Neįgaliųjų socialinės integracijos įstatymo pataisas, kuriomis nutarta nuo 2023 m. sausio 1 d. sudaryti galimybę asmeniniams asistentams, lydintiems neįgaliuosius į kultūros įstaigas ir renginius, patekti į juos nemokamai.

Lietuvoje nuo 2021 m. liepos 1 d. pradėta teikti individuali asmeninio asistento pagalba, kuria siekiama užtikrinti žmonių su negalia teisę kartu su visais gyventi savarankiškai ir veikti visose gyvenimo srityse. Jie gali aktyviau dalyvauti kultūros, pramogų, sporto ir kituose renginiuose.

Iki 2023 m. neįgalieji, kuriems reikalinga asmeninio asistento pagalba, lankydamiesi muziejuose, teatruose, koncertuose ir kituose kultūros, pramogų ar sporto renginiuose, turėjo pirkti bilietą ne tik sau, bet ir jį lydinčiam asmeniniam asistentui arba asmeninis asistentas, vykdydamas savo pareigas, turėjo sumokėti už bilietą iš savo asmeninių lėšų.

Pagal priimtas naujas nuostatas, nuo 2023 metų asmeninis asistentas, lydintis neįgalųjį į kultūros įstaigas (muziejus, galerijas ir kt.), lankytinas vietas, kultūros, pramogų ar sporto renginius, turi teisę įsigyti bilietą su 100 proc. nuolaida.

Socialinės apsaugos ir darbo ministras, kultūros ministras, švietimo, mokslo ir sporto ministras ir savivaldybių administracijų direktoriai iki 2022 m. gruodžio 31 d. turės priimti šio įstatymo įgyvendinamuosius teisės aktus.