Projektai 2019

Mokomasis seminaras vyresnio amžiaus regos negalią turintiems žmonėms “Atgimkime!” (2019.02.25-04.15)

Septynias savaites (vasario-balandžio mėn.) kiekvieną pirmadienį 12 vyresnio amžiaus regos negalią turinčių žmonių rinkosi LASS Panevėžio miesto ir rajono filiale. Bendravo, mokėsi, planavo, prisiminė senus laikus, kai buvo jauni ir veržlūs. Dvi lektorės padėjo projekto dalyviams ne tik prisiminti senus draugus, bet ir paskatinti aktyviau įsijungti į LASS veiklą, nesidrovėti prašyti paslaugų, nebijoti pareikšti savo nuomonę įvairiais klausimais.
Tikimasi, kad projekto dalyviai liks aktyvūs LASS nariai, o užsimezgusi draugystė tęsis ir ateityje.

Nuotraukoje - projekto ATGIMKIME dalyviai
Nuotraukoje - projekto atgimkime dalyviai

Filmas su garsiniu vaizdavimu “Išgyventi vasarą” (2019.03.28)

Drauge su „Kino pavasario“ komanda LASS kviečia į filmą su garsiniu vaizdavimu – tai pirmas kartas festivalio istorijoje, kai garsinis vaizdavimas įtrauktas į programą.

Lietuviško filmo „Išgyventi vasarą“ seansas su garsiniu vaizdavimu vyks kovo 28 d., 18:30 val., Forum Cinemas kino teatre Vilniuje.

Apdovanojimų „Sidabrinė gervė“ laureatės Marijos Kavtaradzės debiutas pripažintas geriausiu Baltijos šalių filmu, sulaukė didžiulio susidomėjimo tarptautiniuose kino festivaliuose. Juostoje, kurios premjera įvyko išparduotuose prestižinio Toronto kino festivalio seansuose, pagrindinius vaidmenis sukūrė kylantys jaunosios kartos aktoriai Gelminė Glemžaitė, Indrė Patkauskaitė ir Paulius Markevičius. Spalvingame ir šviesiame kelio filme kalbama mums visiems labai svarbia psichinės sveikatos tema. Ambicinga pradedanti psichologė Indrė sutinka į kliniką pajūryje nuvežti du pacientus: bipoliniu sutrikimu sergantį Paulių ir savyje užsisklendusią Justę. Ši vasariška kelionė tampa pirmuoju žingsniu pasveikimo link. Tai šilta ir jaudinanti istorija, kuri – kaip ir vasara – kupina šviesos, netikėtumų ir vilties, kad viskas yra įmanoma… Tikrai ne visiems – tik gero kino žiūrovams! 
Garsinio vaizdavimo tekstą rengia Laura Niedzviegienė.

Žanras: drama, komedija
Režisierė: Marija Kavtaradzė
Vaidina: Paulius Markevičius, Gelminė Glemžaitė, Indrė Patkauskaitė, Darius Meškauskas, Vilija Grigaitytė, Donatas Želvys, Šarūnas Puidokas
Cenzas: N-13

Daugiau apie šį filmą galite sužinoti čia.

Edukacinė programa regos neįgaliesiems “Pažinti meną pojūčiais. Moderni ir šiuolaikinė Lietuvos dailė” (2019.04-05)

Birželio 1 d. Telšiuose, žemaičių muziejuje “Alka” baigėsi projekto “Pažinti meną pojūčiais. Moderni ir šiuolaikinė lietuvių dailė” edukacinės meno pažinimo programos, kurios vyko dar 3 muziejuose: balandžio 13 d.  – Janinos Monkutės-Marks muziejuje Kėdainiuose, gegužės 2 d. – Vytauto Kazimiero Jonyno Galerijoje Druskininkuose, ir gegužės 14 d. – Nacionalinėje dailės galerijoje Vilniuje. Edukacinę programą vedė NDG edukatorė Eglė Nedzinskaitė, „Pojūčių teatro“ režisierė Karolina Žernytė ir aktorė Aistė Jančiūtė, bei muzikantas Gediminas Žilys.

Šio projekto metu, siekiant didinti meno prieinamumą regėjimo neįgaliesiems, lankytojams buvo pristatomas LASS, bendradarbiaujant su NDG, 2018 m. parengtas ir išleistas meno katalogas “Pažinti meną pojūčiais. Moderni ir šiuolaikinė Lietuvos dailė“ brailio raštu su taktilinėmis reprodukcijomis. Edukacinę meno pažinimo programą sudarė informacinė ir patyriminė dalys, kurių metu buvo detaliai pristatyti ir išanalizuoti, bei patyrimais perteikti muziejuose esantys ir kataloge “Pažinti meną pojūčiais. Moderni ir šiuolaikinė Lietuvos dailė“ pristatomi meno kūriniai.

Projekto metu naujų galimybių pateikti meną regėjimo negalią turintiems žmonėms atranda ir Lietuvos muziejininkai. Rudenį vyks jiems skirtas specialus seminaras.

Nuotraukoje - katalogai su taktilinėmis paveikslų reprodukcijomis PAŽINTI MENĄ POJŪČIAIS. MODERNI IR ŠIUOLAIKINĖ LIETUVOS DAILĖ
Nuotraukoje - žmonės čiupinėja liečiamus paveikslus ant kelių padėtose knygose
Nuotraukoje - aktorės groja Coca Colos buteliais. Paveikslo Coca Cola patyriminė dalis

LASS dienos “Susitikimai” Druskininkuose (2019.05.08-09)

LASS dienos „Susitikimai“ kasmet organizuojami vis kitame Lietuvos mieste ir susilaukia vis didesnio susidomėjimo. Bendradarbiaujant su vietos savivaldybe, seniūnijomis ir kitomis regiono organizacijomis, siekiama stiprinti tarpinstitucinius ryšius bei socialinį dialogą. Renginių metu visuomenei pristatoma LASS ir vietinės aklųjų ir silpnaregių bendruomenės veikla, neregių galimybės ir pasiekimai meno, kultūros, sporto srityse, aptariamos įvairios problemos ir aktualūs klausimai, mokyklose rengiamos edukacinės programos, atviros pamokos „Parašyk laišką Brailio raštu”, kūrybinės dirbtuvės „Pajausk tamsą“, akcijos, rašinių bei taktilinių piešinių konkursai.

2019 metais LASS dienos „Susitikimai“ bus organizuojami keturis kartus: pavasarį Druskininkuose ir Kaišiadoryse, o rudenį – Zarasuose ir Lazdijuose.

Gegužės 8 – 9 dienomis LASS dienos „Susitikimai“ vyko Druskininkuose. Juose aktyviai dalyvavo Druskininkų, Leipalingio ir Viečiūnų mokyklų moksleiviai, socialiniai ir lankomosios priežiūros darbuotojai, bei Druskininkų bendruomenė.

Per šias dvi dienas Leipalingio ir Viečiūnų progimnazijų bei Druskininkų “Atgimimo” mokyklos ir „Saulės“ pagrindinės mokyklos moksleiviai dalyvavo brailio rašto pamokose, kurių metu susipažino su brailio raštu, jo istorija ir naujausiu pokyčiu neregių gyvenime: šiemet nematantys galės savarankiškai balsuoti artėjančiuose rinkimuose! Vaikai ir mokytojai išbandė brailio rašto mašinėles, ir teorines šio rašto žinias pritaikė praktiškai, bandydami savarankiškai ar padedami Vytauto Gendvilo, vedusio šias pamokas, parašyti savo vardą. Neregys teisininkas Giedrius Stoškus mokiniams pademonstravo įvairias techninės pagalbos priemones neregiams, parodė, kaip vaikštoma baltosios lazdelės pagalba, o po to laukė smagiausia dalis: norintys galėjo sužaisti šaškių partiją su Giedriumi ir išbandyti savo jėgas. Pirmą kartą „Susitikimų“ istorijoje atsirado moksleivių, kurie taip pat panoro pajausti, ką reiškia žaisti šaškėmis uždengtomis akimis, ir jiems visai neblogai sekėsi, nors neregio šaškių entuziasto įveikti taip ir nepavyko nei atmerktomis, nei uždengtomis akimis.

Visų keturių mokyklų atstovai dalyvavo ir „Pojūčių teatro” kūrybinėse dirbtuvėse, kurias vedė šio teatro režisierė Karolina Žernytė ir aktorė Aistė Jančiūtė. Moksleiviai darė įvairias užduotis, turėjo progą pajausti, ką reiškia būti vedamiems ir vadovaujamiems kito, kai akys uždengtos ir nieko nematai, tik girdi, jauti ir užuodi. Mokiniai galėjo pasinerti į save ir pažvelgti į daiktus iš kitos perspektyvos, liesdami juos uždengtomis akimis.

LASS dienų „Susitikimai“ metu „Ryto“ gimnazijoje vyko radijo laidos „Aklas pasimatymas“ tiesioginė transliacija Facebook socialiniame tinkle „(Ne)regėti susitikimai“. Šios laidos metu vedėjas Kristijonas Bartoševičius kalbino neregį Marių Maželį ir akrobatinės jogos trenerį Karoli Valicką. Jie ne tik papasakojo mokiniams apie akrojogą ir kaip neregys gali daryti begalę, rodos, neįmanomų dalykų ir būti laimingu, bet ir parodė akrojogos pratimų.

Druskininkų savivaldybės viešojoje bibliotekoje atidaryta Lietuvos aklųjų bibliotekos taktilinių knygų paroda „Knyga nematančiam draugui“, kurią savo dalyvavimu pagerbė savivaldybės meras Ričardas Malinauskas ir kiti savivaldybės bei miesto bendruomenės atstovai. LAB darbuotoja Audronė Gendvilienė pristatė taktilines knygas, papasakojo jų istoriją ir kūrimo būdą, bei paskatino bendruomenę patiems gaminti liečiamas knygas.

Druskininkų savivaldybės socialiniai ir lankomosios priežiūros darbuotojai dalyvavo praktiniame seminare „Neregys šalia mūsų“, kurį vedė tiflopedagogė Jūratė Jakštienė, supažindinusi socialinio darbo specialistus su tuo, kaip reikia elgtis su neregiu, bei kaip jam padėti, o Vytautas Gendvilas supažindino dalyvius su techninės pagalbos priemonėmis.

Nuotraukoje - V. Gendvilas veda brailio rašto pamoką mokiniams
Nuotraukoje - mokytoja ir mokinė rašo brailio rašto mašinėlėmis
Nuotraukoje - mokinys uždengtomis akimis žaidžia šaškėmis su neregiu G. Stoškumi
Nuotraukoje - lankytojai liečiamų knygų parodoje apžiūri knygas. Tarp jų ir Druskininkų meras

Apie renginį rašo:

Taktilinių knygų paroda “Knyga nematančiam draugui”
Druskininkų savivaldybės “Atgimimo” mokykla
Druskininkų savivaldybės Leipalingio progimnazija

Projekto globėjas – Druskininkų savivaldybės meras Ričardas Malinauskas.

LASS dienos “Susitikimai” Kaišiadoryse (2019.06.05-06)

Birželio 5 – 6 dienomis dar vieną rajoną aplankė projektas LASS dienos „Susitikimai“ – Kaišiadorių rajono bendruomenės nariai turėjo galimybę susipažinti su brailio rašto istorija ir išbandyti brailio rašto mašinėles, išgirsti apie tai, kaip neregiai naudojasi naujausiomis technologijomis, apžiūrėti taktilinių knygų parodą, įsijausti į aplinką per pojūčius, kylančius užsidengus akis, bei sužinoti, kaip reikia padėti neregiui įvairiose gyvenimiškose situacijose.

Projekto metu aplankytos net 4 mokyklos – Kaišiadorių rajono Paparčių mokykla-daugiafunkcis centras, Žaslių pagrindinė mokykla, Kruonio gimnazija ir Kaišiadorių Vaclovo Giržado progimnazija, kuriose vyko brailio rašto pamokos, kurias vedė brailio rašto specialistas Vytautas Gendvilas ir informacinės aplinkos specialistas Justinas Kilčiauskas, “Pojūčių teatro” aktorė Raminta Šniaukštaitė moksleiviams vedė kūrybines dirbtuves. Kaišiadorių rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje buvo atidaryta Lietuvos aklųjų bibliotekos taktilinių knygų paroda „Knyga nematančiam draugui“, kurią galima aplankyti iki birželio 19 d. Socialiniai darbuotojai ir lankomosios priežiūros specialistai dalyvavo seminare “Neregys šalia mūsų”, kurį vedė tiflopedagogė Jūratė Jakštienė ir Vytautas Gendvilas.

Projekto globėjas – Kaišiadorių rajono savivaldybės meras Vytenis Tomkus.

Nuotraukoje - V. Gendvilas moko rašyti brailio mašinėle
Nuotraukoje - ant stalo išdėliotos liečiamos knygos
Nuotraukoje - V. Gendvilas moko berniuką vaikščioti naudojant baltąją lazdelę
Nuotraukoje - mergaitė uždengtomis akimis juokiasi. Šalia stovi aktorė su kaklo pagalvėle ir šypsosi

Lietuvos aklųjų ir silpnaregių meninės raiškos ir kūrybos festivalis “Linksminkimos ir džiaukimos” (2019.05-06)

Skatinant regėjimo neįgaliųjų meninį ugdymą, sociokultūrinę integraciją ir bendradarbiavimą su vietos bendruomenėmis, 2019 m. vyks trys neregių ir silpnaregių meninės raiškos festivaliai, skirti Vietovardžių metams. Juose pasirodys aklųjų ir silpnaregių meno mėgėjų kolektyvai.

Gegužės 28 d. Lietuvos liaudies buities muziejuje, Rumšiškėse, Teatro klojime, įvyko pirmasis iš trijų Lietuvos aklųjų ir silpnaregių meninės raiškos ir kūrybos festivalis „Linksminkimos ir džiaukimos!”, skirtas vietovardžių metams paminėti.

Koncerte pasirodė VŠĮ „Kauno ir Marijampolės regionų aklųjų centro meno mėgėjų kolektyvai iš Kauno, Kaišiadorių, Marijampolės, Prienų, Raseinių, Jonavos, Vilkaviškio, Varėnos ir Ukmergės. Trys iš jų dalyvavo atrankoje į tarptautinį meno mėgėjų festivalį „Baltijos banga 2019“, kuris vyks Kaune rugsėjo 21 d.

Nuotraukoje - Kauno m. filialo armonikierių grupė
Nuotraukoje - Jonavos raj. filialo liaudies kapela JONAVĖLĖ
Nuotraukoje - Prienų raj. vokalinis ansamblis PURIENA

Birželio 13 d. Krekenavos Birutės aikštė skambėjo nuo dainų, muzikos ir dalyvių, atvykusių į antrąjį šių metų LASS meninės raiškos ir kūrybos festivalį „Linksminkimos ir džiaukimos!”, šurmulio. Festivalyje dalyvavo saviveiklininkai ir amatininkai iš LASS Panevėžio ir Utenos bei LASS Šiaulių ir Tauragės regionų aklųjų centrų filialų. Renginyje buvo galima ne tik pasiklausyti dainų ir muzikos, pasižiūrėti šokių ir įsigyti amatininkų dirbinių, bet ir išbandyti laimę rankdarbių loterijoje. 

Nuotraukoje - liaudiškos muzikos kapela IŠKEPURIS
Nuotraukoje - liaudies šokių grupė KANAPĖLĖ
Nuotraukoje - LASS filialo narių pagamintos dirbtinės gėlės

Birželio 18 d. Kretingos rajono Kultūros centro kieme, įspūdingos gamtos apsuptyje vyko paskutinis šiais metais LASS meninės raiškos ir kūrybos festivalis „Linksminkimos ir džiaukimos!”, skirtas vietovardžių metams paminėti. Renginyje dalyvavo saviveiklos kolektyvai ir amatininkai iš Klaipėdos miesto,  Kretingos, Plungės, Mažeikių, Telšių, Skuodo, Šilutės, Klaipėdos rajonų ir kviestiniai svečiai iš Kelmės ir Vilniaus. Kolektyvai, prieš pradėdami koncertinę programą, pristatė savo atstovaujamų filialų vietovardžių kilmę. Lietuvos aklųjų bibliotekos taktilinių (liečiamųjų) kūrinių parodą parengė ir pristatė bibliotekos Klaipėdos padalinys.

Nuotraukoje - dainuoja solistas Albertas Mumgaudis, jam pritaria moteris akordeonu
Nuotraukoje - estradinės muzikos ansamblis PRISIMINIMAS
Nuotraukoje - dirbiniai iš molio

Neregių komunikacijos įgūdžių ugdymo stovykla “Susikalbėjimo menas” (2019.06.25-30)

Birželio 25 – 30 d. Zelvėje (Elektrėnų sav.) poilsio namuose „Zelva“, įvyko Neregių komunikacijos įgūdžių ugdymo stovykla „Susikalbėjimo menas“, skirta nematantiems nuo gimimo arba ankstyvos vaikystės, bei stiprią silpnaregystę nuo vaikystės turintiems 18–35 metų asmenims.
Stovykloje dalyvavo 15 dalyvių, jiems talkino 12 savanorių. Mokymų metu vyko kontaktinės ir teatro improvizacijos, komunikacijos, bendravimo psichologijos, etiketo ir stiliaus užsiėmimai.
Tuo pačiu metu, birželio 26 – 30 d., poilsiavietėje vyko ir festivalis-stovykla “Debesų pieva”, su gausia kultūrine ir edukacine programa, į kurią galėjo įsijungti ir aklieji bei silpnaregiai. 

Nuotraukoje - stovyklos dalyviai susėdę ratu
Nuotraukoje - stovyklos dalyviai ant tilto daro rytinę mankštą. Jie yra susėdę ir laiko vieni kitiems už rankų.
Nuotraukoje - stovyklos dalyvė Ieva groja būgnu

Sveiko gyvenimo būdo ir psichologinės harmonijos mokomoji stovykla 40-65 m. amžiaus regos neįgaliesiems (2019.08.19-25)

Rugpjūčio 19-25 dienomis Šventojoje vyko jau ketvirtoji sveiko gyvenimo būdo ir psichologinės harmonijos stovykla vyresnio amžiaus regėjimo neįgaliesiems. Stovykloje dalyvavo 16 neregių ir silpnaregių, jiems talkino savanoriai, o patyrę lektoriai vedė užsiėmimus.

Šiemet stovykla buvo ypač turtinga veiklų ir įvairiapusė. Kiekvienas rytas prasidėdavo mankšta ir maudynėmis jūroje, po to vyko sveikos mitybos paskaitos, meno ir muzikos terapijos užsiėmimai, paskaitos apie sveiką gyvenseną ir fizinį aktyvumą. Stovyklos dalyviai turėjo unikalią galimybę apžiūrėti ir net patys pagroti afrikietiškais būgnais djembe, bei kitais egzotiškais instrumentais. Daugelis dalyvių pirmą kartą patyrė gongų terapiją bei ant jūros kranto veikusios garinės pirties sveikatinimo programą.

Visos stovyklos metu buvo tiekiamas vegetariškas maistas.

Nuotraukoje - stovyklos dalyviai susėdę ant smėlio pajūryje daro mankštą
Nuotraukoje - stovyklos dalyviai lipdo iš molio
Nuotraukoje - stovyklos dalyviai gongų fone

Naujai į LASS įstojusių stovykla “Aktyvus LASS – aktyvus visuomenėje” (2019.08.30-09.01)

Rugpjūčio 30 – rugsėjo 1 dienomis Zelvoje (Elektrėnų sav.) vyks stovykla „Aktyvus LASS – aktyvus visuomenėje“, skirta naujai į LASS įstojusiems nariams. Stovyklos metu nauji LASS nariai bus supažindinti su organizacijos struktūra, jos teikiama parama ir galimybėmis. Regėjimo negalią turintis teisininkas Giedrius Stoškus pristatys su negalia susijusius LR įstatymus bei tarptautinius teisės aktus, tarp jų – ir JT Neįgaliųjų teisių konvenciją. Gerąja patirtimi pasidalins LASS „senbuviai“ – daug metų organizacijos veikloje aktyviai dalyvaujantys neregiai.

Stovykloje kviečiami dalyvauti ne vėliau kaip prieš du metus į LASS įstoję regėjimo neįgalieji.

“Mane veža 2019” – motociklininkų ir neregių žygis per Lietuvą ir Latviją (2019.09.07)

Rugsėjo 7 d. vykusi jau trečioji Lietuvos neregių ir motociklininkų akcija „Mane veža! 2019″ buvo itin gausi, pilna pačių geriausių įspūdžių ir emocijų. Akcijoje dalyvavo rekordinis skaičius ekipažų – apie 90. Iš jų apie 40 startavo Vilniuje, apie 20 – Kaune, 30 – Aukštaitijos ir Žemaitijos regionuose. Apie 40 žmonių akcijoje dalyvavo pirmą kartą. Taip pat buvo nemažas būrys ir tokių, kurie važiavo jau trečią kartą. 4 ekipažai, vadovaujami motociklininko Liudo Bradausko, vyko Baltijos kelio maršrutu iki Latvijos sienos. Visi akcijos dalyviai patyrė daug gražių įspūdžių, pakeliavo skirtingais maršrutais. Būrelis vilniečių nuvyko net iki Merkinės ir įlipo į Merkinės apžvalgos bokštą, kiti – nukeliavo iki Alytaus.

Šiais metais akcijos „Mane veža” iniciatorės ir organizatorės Aldonos Juozaitytės-Pievos siūlymu, prie akcijos prisijungė ir Latvijos neregiai ir silpnaregiai bei šios šalies motociklininkai. Latvijoje dalyvavo apie 50 ekipažų. Deja, broliai latviai važinėjosi tik aplink Rygą.

Akcija „Mane veža!”, vykstanti vienu metu visoje šalies teritorijoje, atrodo, yra vienintelė ir unikali. Tiek neregių, tiek motociklininkų teigimu, esama miestų, regionų, kur neregiams siūloma pasivažinėti motociklais, bet tai nėra renginys, apimantis visą šalį, tad tikėtina, kad ši puiki akcija, vienijanti motociklininkų ir neregių bendruomenes, yra vienintelė pasaulyje.

Daugiau nuotraukų ir įspūdžių rasite akcijos „Mane veža” facebook paskyroje.

Apie akciją rašo:

15min.lt

Kaunodiena.lt

lrytas.lt

Nuotraukoje - vilniečiai, susirinkę akcijos startui Katedros aikštėje
Nuotraukoje - neregiai ir motociklininkai važiuoja kolonoje per Vilniaus senamiestį
Nuotraukoje - 4 ekipažai, pasiekę Latvijos sieną, pozuoja su Lietuvos trispalve

Tarptautinis neregių ir silpnaregių meno mėgėjų festivalis “Baltijos banga 2019” (2019.09.21)

Rugsėjo 20 – 22 dienomis Kaune įvyko tarptautinis neregių ir silpnaregių muzikos festivalis „Baltijos banga“. Renginio koncertas vyko rugsėjo 21 d. Kauno kultūros centre. Festivalyje koncertavo geriausi dainininkai iš Estijos: ansamblis „Viis“, Elena Kudrjašova, Jakob Rosin; Latvijos: ansamblis „Epsilons“,  Antons Snegovs, Daina Skuja, Natalija Muravjova ir Lietuvos: vokalinis ansamblis „Vilkpėdė“ bei  Kauno vyrų vokalinis ansamblis.

Festivalis “Baltijos banga” organizuojamas nuo 1963 metų, ir kas du metus vyksta vienoje iš trijų Baltijos šalių rotacijos principu.

Šventės svečiai – Lietuvių folkloro grupė „Atalyja“, solistės Onutė Matusevičiūtė bei Jūratė Vizbaraitė ir folkloro ansamblis „Ramočia“ iš Kelmės praturtino koncertą savo pasirodymais ir netikėtu skambesiu. Koncerto pabaigoje visi dalyviai, kartu su dainininku Gražvydu Sidiniausku, sudainavo bendrą dainą – G. Paškevičiaus “Mano kraštas”.

Renginio organizatoriai ir dalyviai džiaugėsi galimybe susitikti, pabendrauti, aptarti kūrybą ir bendradarbiavimą ateityje.  

LASS dienos “Susitikimai” Zarasuose (2019.10.01-03)

Spalio 1 – 3 dienomis LASS dienos „Susitikimai“ vyko Zarasuose. Juose aktyviai dalyvavo Zarasų ir Dusetų moksleiviai, socialiniai ir lankomosios priežiūros darbuotojai, bei Zarasų bendruomenė.

Šiomis dienomis Zarasų “Ąžuolo” gimnazijos, Zarasų Pauliaus Širvio progimnazijos ir Dusetų Kazimiero Būgos gimnazijos moksleiviai dalyvavo brailio rašto pamokose, kurių metu susipažino su brailio raštu, jo istorija ir naujausiu pokyčiu neregių gyvenime: šiemet nematantys pirmą kartą Lietuvos istorijoje galėjo savarankiškai balsuoti savivaldybių tarybų, EP ir prezidento rinkimuose. Vaikai ir mokytojai išbandė brailio rašto mašinėles, ir teorines šio rašto žinias pritaikė praktiškai, bandydami savarankiškai ar padedami Vytauto Gendvilo, vedusio šias pamokas, parašyti savo vardą. Neregys studentas Vytautas Lėveris mokiniams pristatė ir pademonstravo neregio galimybes naudotis šiuolaikinėmis technologijomis, atsakė į mokiniams rūpimus klausimus.

Zarasų Pauliaus Širvio gimnazijos moksleiviai dalyvavo ir „Pojūčių teatro” kūrybinėse dirbtuvėse, kurias vedė šio teatro aktorė Raminta Šniaukštaitė. Moksleiviai darė įvairias užduotis, turėjo progą pajausti, ką reiškia būti vedamiems ir vadovaujamiems kito, kai akys uždengtos ir nieko nematai, tik girdi, jauti ir užuodi. Mokiniai galėjo pasinerti į save ir pažvelgti į daiktus iš kitos perspektyvos, liesdami juos uždengtomis akimis.

Čia taip pat vyko ir aklųjų sporto pristatymas, kurio metu Lietuvos aklųjų ir silpnaregių ugdymo centro kūno kultūros mokytojas Linas Balsys supažindino septintokus su neregių praktikuojamomis sporto šakomis: šaškėmis, šachmatais, golbolu ir šoudaunu. Vyko draugiškos abiejų mokyklų atstovų šouduano ir šaškių rungtynės.

LASS dienų „Susitikimai“ metu Zarasų „Ąžuolo“ gimnazijoje ir Dusetų kultūros centre vyko radijo laidos „Aklas pasimatymas“ tiesioginė transliacija Facebook socialiniame tinkle „(Ne)regėti susitikimai“. Šios laidos metu vedėjas Kristijonas Bartoševičius kalbino neregę Irmą Jokštytę, Nepriklausomybės akto signatarę Nijolę Oželytę ir “Džiunglių žmogų” Gerardą Paškevičių. 

Zarasų rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje atidaryta Lietuvos aklųjų bibliotekos taktilinių knygų paroda „Knyga nematančiam draugui“. LAB darbuotoja Audronė Gendvilienė pristatė taktilines knygas, papasakojo jų istoriją ir kūrimo būdą, bei paskatino bendruomenę patiems gaminti liečiamas knygas. Po taktilinių knygų parodos pristatymo vyko aklųjų ir silpnaregių vokalinių ansamblių „Puriena“, „Nikaja“ ir „Rugiagėlės“ koncertas.  

Zarasų savivaldybės socialiniai ir lankomosios priežiūros darbuotojai dalyvavo praktiniame seminare „Neregys šalia mūsų“, kurį vedė tiflopedagogė Jūratė Jakštienė, supažindinusi socialinio darbo specialistus su tuo, kaip reikia elgtis su neregiu, bei kaip jam padėti, o Vytautas Gendvilas supažindino dalyvius su techninės pagalbos priemonėmis.

 Projekto globėjas – Zarasų rajono savivaldybės meras Nikolajus Gusevas.

Apie renginį rašė:

Zarasų Pauliaus Širvio progimnazija

LASS dienos “Susitikimai” Lazdijuose (2019.12.03-05)

Gruodžio 3 – 5 dienomis LASS dienos „Susitikimai“ vyko Lazdijuose. Juose aktyviai dalyvavo Lazdijų, Seirijų ir Kapčiamiesčio moksleiviai, socialiniai ir lankomosios priežiūros darbuotojai, bei Lazdijų bendruomenė.

Itin didelis moksleivių skaičius dalyvavo brailio rašto pamokose, kurių metu susipažino su brailio raštu, jo istorija. Lazdijų Motiejaus Gustaičio, Lazdijų raj. Seirijų Antano Žmuidzinavičiaus gimnazijos ir Lazdijų raj. Kapčiamiesčio Emilijos Pliaterytės mokyklos moksleiviai ir mokytojai išbandė brailio rašto mašinėles, ir teorines šio rašto žinias pritaikė praktiškai: savarankiškai ar padedami Vytauto Gendvilo, vedusio šias pamokas, rašė savo vardus. Elektroninės aplinkos prieinamumo specialistas Justinas Kilčiauskas pristatė mokiniams neregio galimybes naudotis šiuolaikinėmis technologijomis, atsakė į jiems rūpimus klausimus.

LASS dienų „Susitikimai“ metu Lazdijų Motiejaus Gustaičio ir Seirijų Antano Žmuidzinavičiaus gimnazijose vyko radijo laidos „Aklas pasimatymas“ tiesioginė transliacija Facebook socialiniame tinkle „(Ne)regėti susitikimai“. Šios laidos metu vedėjas Kristijonas Bartoševičius kalbino aklųjų stalo teniso pasaulio vicečempionę Oksaną Dobrovolskają ir lengvaatletį, Europos vicečempioną Daną Sodaitį.

Lazdijų rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje atidaryta Lietuvos aklųjų bibliotekos taktilinių knygų paroda „Svajojantys pirštai“. LAB darbuotoja Audronė Gendvilienė pristatė taktilines knygas itin gausiam jaunųjų moksleivių būriui, papasakojo jų istoriją ir kūrimo būdą, bei paskatino bendruomenę patiems gaminti liečiamas knygas. Šios parodos atidaryme, kaip ir kituose LASS dienų „Susitikimai“ renginiuose, dalyvavo Lazdijų rajono merė Ausma Miškinienė bei kiti savivaldybės atstovai.

Seirijų Antano Žmuidzinavičiaus gimnazijos moksleiviai bei Lazdijų kultūros centro kūrybinės raiškos grupė „Macinga“ dalyvavo „Pojūčių teatro” kūrybinėse dirbtuvėse, kurias vedė šio teatro įkūrėja ir režisierė Karolina Žernytė. Moksleiviai darė įvairias užduotis, turėjo progą pajausti, ką reiškia jausti pasaulį, nenaudojant pagrindinio informacijos šaltinio – regos.

Lazdijų savivaldybės socialiniai ir lankomosios priežiūros darbuotojai dalyvavo praktiniame seminare „Neregys šalia mūsų“, kurį vedė tiflopedagogė Jūratė Jakštienė, supažindinusi socialinio darbo specialistus su tuo, kaip reikia elgtis su neregiu, bei kaip jam padėti, o Vytautas Gendvilas supažindino dalyvius su techninės pagalbos priemonėmis.

Renginį vainikavo „Pojūčių teatro” spektaklis „Akmuo. Vanduo. Geluonis“ (rež. K. Žernytė), kurį stebėjo žiūrovai, atvykę iš viso Lazdijų rajono, o šeši savanoriai turėjo progą dalyvauti veiksme.

Projekto globėja – Lazdijų rajono savivaldybės merė Ausma Miškinienė.

Apie renginį rašė:

Lazdijų rajono savivaldybė 
Lazdijų rajono viešoji biblioteka 
Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazija

Spektaklis su garsiniu vaizdavimu “Revizorius” Valstybiniame Šiaulių dramos teatre (2019.12.07)

Pirmą kartą Valstybiniame Šiaulių dramos teatre vyko spektaklis su garsiniu vaizdavimu. Gruodžio 7 dieną 166 teatro lankytojai su regėjimo negalia ir jų lydintieji išvydo pagal Nikolajaus Gogolio pjesę sukurtą spektaklį „Revizorius“ (rež. Aidas Giniotis).

Apie spektaklį: Įsibėgėjus XXI a., įsivaizduojame, kad jau daugmaž „perkandome“ manipuliatorių žaidimus ir įmanomas korupcines schemas. Bet ar tikrai? O gal tik išmokome jų nepastebėti? Ar šiandien atsirastų tikrai žinančių, kuris yra korumpuotas, o kuris – tik jo auka.

O kas, jei didžiausių manipuliatorių ir „pilkųjų kardinolų“ mes apskritai net nežinome? Nesibaigiančių manipuliacijų, kyšių, „ranka ranką plauna“ sistemų apraizgytame pasaulyje, atrodo, nebeįmanoma išnarplioti korupcijos mazgo į tiesų siūlą. O tai jau visai nejuokinga mintis.

Garsinį vaizdavimą spektakliui parengė Kristina Meilūnaitė.

Seminaras “Vizualaus meno prieinamumo galimybės regos neįgaliesiems” (2019.12.11)

2019 m. gruodžio 11 d. patyrimo erdvėje „Dialogas tamsoje” ir Nacionalinėje dailės galerijoje vyko seminaras Lietuvos muziejų edukatoriams, muziejininkams ir kitiems asmenims, norintiems sužinoti apie vizualaus meno pritaikymo regos negalią turintiems žmonėms galimybes ir jų plėtrą. Seminaro programa (MS Word)
Dalyviai turėjo galimybę patirti, ką reiškia būti visiškoje tamsoje, kur gali vadovautis ir jausti supantį pasaulį tik kitais pojūčiais, nei rega, išklausė įvairių sričių specialistų pranešimus bei neregių pasisakymus apie vizualaus meno pritaikymą neregiams ir pritaikymo poreikį. 

Seminarą organizavo Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjunga.
Partneriai: Nacionalinė dailės galerija, patyrimo erdvė “Dialogas tamsoje”.
Rėmėjas: Neįgaliųjų reikalų departamentas prie SADM.

Radijo laida “Aklas pasimatymas” (visus metus)

Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjunga vykdo jaunimo sociokultūrinės integracijos projektą „Susitikimai“ – tai dviejų skirtingų pasaulių, reginčiųjų ir neregių, susitikimai GOLD FM radijo eteryje laidoje „Aklas pasimatymas“.

Laidoje siekiama ne tik pristatyti neregio pasaulį, nagrinėti neregių ir reginčiųjų socialinio bendravimo ypatumus, supažindinti su neregių kultūros, sporto ir meno pasiekimais bei socialinės ir kultūrinės aplinkos akliesiems pritaikomumu Lietuvoje ir užsienyje, bet ir atskleisti reginčiųjų visuomenei žmogaus galias ir stiprybę, skatinti toleranciją taip mažinant žmonių su negalia socialinę atskirtį.

Susitikimai „Aklajame pasimatyme“ vyksta kiekvieną sekmadienį GOLD FM eteryje nuo 12 iki 13 val., laida kartojama pirmadienį nuo 5 iki 6 val.

Laidos vedėjas – Kristijonas Bartoševičius, reporterė – Irma Jokštytė, muzikos redaktorius – Darius Zuokas, laidos redaktorė – Lina Puodžiūnienė.

Laidą remia: Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas ir Neįgaliųjų reikalų departamentas prie SADM.