Klausiate – atsakome

Nusilpus regai, ir toliau jaučiame, gyvename, kuriame, mokomės, dirbame kaip ir iki tol, tik viską atliekame šiek tiek kitaip. Dauguma mūsų net puoselėjame tuos pačius hobius, turime tuos pačius siekius, mus ir toliau traukia tos pačios sritys, nedingsta noras keliauti, rūpintis savo šeima ir būti pilnaverčiu žmogumi. LASS vienas iš pagrindinių tikslų ir yra padėti savo nariams atrasti tuos būdus prisitaikyti bei džiaugtis gyvenimu. Patikėkite, tai labai dažnai įmanoma. Tereikia vieno dalyko – NEBIJOTI. Suprantame, kad kai gyvenimas virsta aukštyn kojomis, nebijoti yra pakankamai sunku. Bet LASS darbuotojai ir nariai tam ir yra šalia, kad nebijoti būtų lengviau. Dauguma mūsų darbuotojų yra prisitaikę gyventi ir kai regėjimo neturėjo visa gyvenimą, ir, kai tam gyvenimui bėgant, dėl vienokių ar kitokių priežasčių rega susilpnėjo ar išnyko. Šioje skiltyje rasite dažniausiai kylančių klausimų atsakymus, patarimus, o jei jums kyla daugiau klausimų ar turite minčių, į kokius klausimus svarbu pateikti atsakymus šioje skiltyje, Kviečiame su mumis susisiekti!

Ar nusilpus regėjimui galėsiu ir toliau naudotis kompiuteriais bei išmaniaisiais telefonais?

Kompiuteriai ir telefonai – vieni pagrindinių palydovų neregių ir silpnaregių gyvenime. Dabartinės technologijos leidžia visiškai prisitaikyti šiuos įrenginius ir jais naudojantis rasti reikalingą informaciją, apsipirkti, atlikti kitus biurokratinius įsipareigojimus, bendrauti, kurti ir pan.

Neregiai naudodamiesi kompiuteriu, remiasi ekrano skaitymo programų pagalba. Populiariausios iš jų – Jaws (kompanijos „Freedom Scientific“ produktas) ir NVDA (Atvira ir nemokama programa). Abiejų programų veikimo principas tas pats – naviguojant kompiuteryje jos perskaito ekrane esantį tekstą. Naudojantis kompiuteriu lietuviškai, dar reikalinga įsidiegti ir papildomą lietuviško balso sintezatorių, kurį parsisiųsti galėsite šioje nuorodoje:

https://xn--ratija-ckb.lt/liepa/paslaugos-vartotojams/sintezatorius-akliesiems/

Jei pirmą kartą taip naudositės kompiuteriu, jums, greičiausiai, prireiks mūsų narių pagalbos. Todėl drąsiai siūlome ja pasinaudoti ir su mumis susisiekti.

Jei jūsų regėjimo likutis vis dar leidžia skaityti tekstą ekrane, galite naudotis ekrano teksto dididinimo galimybėmis. . Tam puikiai pasitarnaus „Windows“ operacinėje sistemoje integruota aplikacija, „Magnifier“. Norėdami ją aktyvuoti, kompiuterio klaviatūroje spauskite „Windows +“ komandą. Taip pat vaizda galima išdidinti ne globaliai visoje sistemoje, o interneto naršyklės aplinkoje. Skirtingose naršyklės veikia skirtingos karštosios komandos, didinančios šriftą, PVZ. „Google chrome“ ir „mozilla fire fox“ naršyklėse naudokite komanda „ctrl +“.

Kaip naudotis telefonu?

Neregiai ir silpnaregiai puikiausiai naudojasi išmaniaisiais telefonais. Vieni renkasi Android operacinės sistemos, kiti – Apple Ios telefonus. Ten taip pat veikia skirtingos ekrano skaitymo programos. Smulkų paaiškinimą kaip aktyvuoti pagalbą balsu telefone, skaitykite čia:

„Išmanieji telefonai“

Turint regėjimo likutį galite pasinaudoti tiek „Android“ tiek „Ios“ operacinėse sistemose integruotomis vaizdo didinimo programomis. Šių aplikacijų paleidimo punkto ir nustatymų ieškokite įrenginio nustatymose, skiltyje „Prieiga neigaliesiems“ arba anglų kalba „Accesibility“.

Pagal ką žmonės su regėjimo sutrikimais orientuojasi aplinkoje?

informacija ruošiama.

Ką galiu dirbti?

Neregiai ir silpnaregiai visame pasaulyje dirba įvairiausius darbus, priklausomai nuo savo polėkių bei išsiukdytų įgūdžių. Jau nuo labai senų laikų kai kurie neregiai gebėdavo prisitaikyti gyventi be regėjimo ir dirbti vertėjais, masažuotojais, muzikantais, įvairių rankdarbių gamintojais. Patobulėjus technologijoms ir atsiradus galimybei siekti aukštojo išsilavinimo, neregių darbo perspektyvos dar labiau išsiplėtė. Europos aklųjų sąjunga net parengė sėkmės istorijų įvairiausiuose darbuose katalogą, kurį nuolat papildo ir atnaujina. Su šia informacija susipažinti galite čia:

„Ką galiu dirbti“

Kaip atliksiu įprastus buities darbus, jei nebematau?

Esame įpratę, kad daug kasdienėje buityje naudojamų daiktų pateikia vizualią informaciją – termometrai, svarstyklės, matavimo indai ir liniuotės, orkaitės ir skalbyklės ir daugybė kitų. Net spalvas buvome įpratę matyti akimis. Bet galime jus nuraminti – nematant taip pat įmanoma šią informaciją sužinoti! Yra daugybė pritaikytų priemonių, kurios ženkliai palengvina buities darbus. Kai kurios iš jų yra kompensuojamos valstybės, o kai kurias galima įsigyti tarptautinėse parduotuvėse. Pateikiame sąrašą priemonių, kurios yra prieinamos Lietuvoje.

Techninės pagalbos priemonės.

Kaip suvokti erdvę, jei nebematai?

Pažinti mus supančią aplinką kiekvienas neregys prisitaiko skirtingai. Bet mes tikrai neskaičiuojame žingsnių nuo vieno objekto iki kito. Tiesiog judėdami erdvėje pažįstame ją ir per tam tikrą laiką išmokstame joje judėti. Neregiai, kurie yra matę anksčiau, perkelia surinktas žinias apie aplinką į vaizdinius, matytus anksčiau. Tie, kurie nemato nuo gimimo, yra prisitaikę šią informaciją apdoroti savaip.

Vienas iš labai patikimų būdų greičiau suvokti erdvės išdėstymą yra liečiamieji maketai. Juos tyrinėti ir suvokti užima šiek tiek laiko, tačiau neregiams patinka rasti žinomų vietų maketų. Tai praktika, naudojama visame pasaulyje ir garsiausi pasaulio muziejai tokių maketų turi nemažai. Pateikiame sąrašą maketų, su kuriais neregiai gali susipažinti Lietuvoje:

Liečiamieji maketai nuoroda

Ar turiu teisę gauti kompensaciją akiniams?

Tiems silpnaregiams, kurių regėjimas nėra visiškai nusilpęs ir kuriems dar padeda akiniai, yra galimybė gauti kompensaciją šiems įsigyti. Čia rasite informaciją apie tai, kur galima ir kokia tvarka pasinaudoti šia valstybės parama

Ar neregiai sapnuoja vizualius sapnus?

Vizuali mūsų atmintis priklauso nuo patirties. Tie neregiai, kurie gyvenime nėra matę, neturi vizualiosios patirties, jų sapnuose tas vizualumas taip pat negrįžta. Jei rega nusilpo ar buvo prarasta gyvenimo eigoje, matyti anksčiau vaizdai gali atsikartoti ir sapnuose.

Kas yra lengviau – nematyti nuo gimimo, ar apakti vėliau?

Informacija ruošiama.

Iš kur neregiai žino, kad jau išaušo diena?

Informacija ruošiama.

Kaip regėjimo negalią turintys žmonės leidžia laisvalaikį?

Informacija ruošiama.

Ar tiesa, kad nusilpus regai sustiprėja kiti pojūčiai?

Informacija ruošiama.

Kaip bendrauti su neregiu/silpnaregiu?

Informacija ruošiama.

Kaip susitaikyti su savo pasikeitusia regėjimo situacija?

Informacija ruošiama.

Kaip žmonės su regėjimo sutrikimais skaito knygas?

Informacija ruošiama.

Kaip žmonės su regos negalia žiūri filmus ir spektaklius?

Informacija ruošiama.

Kaip neregiai susiorientuoja oro uostuose ir geležinkelio/autobusų stotyse?

Informacija ruošiama.