Į meniu Į turinį
Keisti kontrastąRašykite administratoriuiSuraskite mus FACEBOOK'eDUK
Į pradžiąSvetainės medis

Vertikalus pagrindinis


Naujienų prenumerata
Naujienos
Sociokultūrinės naujienos
Pradžia

Menas žmogaus gerovei (2015)

Kūrybinės dirbtuvės „Žmonių su regos negalia kultūrinė integracija ir meno pažinimas, taikant teatro ir šokio improvizacijos metodus“
 
Menas atveria savitą ir turtingą vertybių pasaulį, kurio pažinimas ne tik lavina nematančiojo kūrybines galias, bet yra reikšmingas ir kaip neregio pasaulio pažinimo bei suvokimo praplėtimo įrankis. Aklųjų ir silpnaregių dalyvavimas meno kūrimo ir jo pažinimo procese yra labai apribotas: neregiai negali tinkamai apžiūrėti muziejų eksponatų, jiems sunku garantuoti lygias teises kaip ir visiems lankytojams. Ieškant kitų sensorinių meno pažinimo alternatyvų ir inovatyvių meno prieinamumo neregiams formų bei siekiant profesionalesnio aklųjų įtraukimo į kultūrinę veiklą, 2015 metais organizuotos kūrybinės dirbtuvės „Žmonių su regos negalia kultūrinė integracija ir meno pažinimas, taikant teatro ir šokio improvizacijos metodus". Projektu siekiama kelti kultūros darbuotojų, turinčių neregių meno kolektyvus, ir muziejų edukacinių programų kuratorių, profesinį lygį.
 
Projekto aprašymas
Kūrybinių dirbtuvių programa įgyvendinta Nacionalinėje dailės galerijoje (NDG), naudojant inovatyvius meno pažinimo ir suvokimo būdus, improvizacijos objektu pasirenkant muziejuje eksponuojamus meno kūrinius. Darbas su neregiais reikalauja specifinių darbo metodų, todėl į kūrybinių dirbtuvių programą, siekiant geresnio neregių pažinimo, buvo įtrauktas ir tam tikras procentas nematančiųjų dalyvių. Kūrybinių dirbtuvių programą sudarė: tiflologijos, teatrinės improvizacijos ir judesio kontaktinės improvizacijos kursai. Užsiėmimus vedė: edukatoriai Eglė Nedzinskaitė ir Povilas Šnaras, šokio ir judesio pedagogė Julija Melnik, aktorius Andrius Žebrauskas. Programoje dalyvavo muziejų edukatoriai, kultūros darbuotojai, dirbantys LASS sistemoje, LASS organizacijos nariai.

Kūrybinės improvizacijos dirbtuvės sustiprino dalyvių emocinę ir psichinę sveikatą, sumažino sveikųjų ir žmonių su negalia kultūrinę atskirtį, suteikė šių grupių nariams bendradarbiavimo galimybę ir skatino žmonių su regos negalia socialinę ir kultūrinę integraciją.
 
Dalyvių atsiliepimai
„Pirmą kartą dalyvavau tokio pobūdžio projekte. Dalyvavimas projekte, pirmiausia, davė labai daug gerų emocijų. Kontaktinės ir teatrinės improvizacijos užsiėmimai leido jaustis laisviau, nebe taip bijoti prisilietimo prie kito žmogaus, įsiklausyti į savo kūną, sekti savo kūno pojūčius, sukaupti dėmesį ties čia ir dabar, priimti save tokį, koks esi, įsisąmoninti judesio, veiksmo, minties pradžios ir pabaigos svarbą. Improvizacija mane mokė nebijoti klysti, o eiti ir bandyti, nebijoti reikšti savo mintis. Šio projekto metu, aš geriau pažinau, ne tik save, bet ir kitus, ypač regėjimo negalią turinčius žmones.“ (LASUC psichologė Aušra Jonkutė).
 
„Tokio pobūdžio kultūriniame projekte dalyvavau pirmą kartą. Nors iš pradžių ir nejauku buvo užmerktomis akimis liestis su kitais šokėjais, užsiėmimų eigoje kūnas ir protas atsipalaidavo ir leido pažvelgti į kontaktą su žmogumi kaip į mažą stebuklą, kurio dėka mes mokėmės jautriai suprasti save ir kitą. Spontaniškai kurti neretai reikia ir gyvenime, man šios pamokos tikrai pridėjo drąsos bei pasitikėjimo savimi.“ (LASS narė Audrė Grybauskaitė).
 
„Dalyvavimas dirbtuvėse padėjo iš arčiau pažinti aklųjų pasaulį, jo iššūkius, atrasti, kokie drąsūs ir kūrybingi yra šie žmonės, permąstyti jau turėtą patirtį ir pagilinti suvokimą apie tai, kokie metodai tinkamiausi pritaikant audiovizualinę produkciją akliesiems ir silpnaregiams.“ (VU KHF Germanų filologijos katedros dėstytoja Laura Niedzviegienė).
 
Projekto vykdytojas
VšĮ LASS Respublikinis centras
 
Partneris
Nacionalinė dailės galerija
 
Rėmėjai
Lietuvos kultūros taryba
Neįgaliųjų reikalų departamentas prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos
 
Kontaktinis asmuo
Lina Puodžiūnienė, lina@lass.lt, tel. 8 5 2122994

Nuotraukoje - dalyvių susipažinimas su Nacionalinės dailės galerijos erdvėmis

Nuotraukoje - tiflografijos kurso užsiėmimas

Nuotraukoje - pojūčių teatro dirbtuvės

Į viršų
Spausdinimo versija